porada prawna

23/04/2023

Czym jest porada prawna i na czym polega ? Czy w ogóle warto z niej skorzystać?

Dowiedz się wszystkiego o poradach prawnych!

Żyjemy w czasach dość skomplikowanych z jednej strony, z dostępem do internetu, z drugiej strony. Zdarzają się bardzo często sytuacje kiedy dotyka nas problem również natury prawnej i nie wiemy jak się z nim uporać. Pewnie słyszeliśmy coś o adwokatach, poradach prawnych, ale pokutuje w naszym kraju jeszcze przekonanie o potężnych kosztach usług adwokackich, no i czy ten adwokat naprawdę będzie wiedział jak nam pomóc?

Zacznijmy od początku.

Porady prawne to usługi polegające na :

a) spotkaniu się z Klientem w uzgodnionym terminie w Kancelarii,

b) wysłuchaniu o problemie, jeżeli jest to możliwe przeanalizowanie dokumentów, które Klient posiada, a dotyczą sprawy,

c) przedstawienie i opis realnej sytuacji, w jakiej Klient się znajduje,

d) przedstawienie Klientowi możliwych rozwiązań i pozostawienie Jemu wyboru drogi,

Odnosząc się do powyższego, wszystkie punkty są istotne.

Umówmy się telefonicznie z adwokatem w Kancelarii w dogodnym terminie. Nie proponujmy spotkań w barach, lokalach ani nie zapraszajmy do domów zasłyszanych pseudoprawników. Opierajmy się o profesjonalną wiedzę osób, które sa do tego wykwalifikowane. Dajmy sobie czas na przygotowanie dokumentów, o których często już w telefonicznej rozmowie adwokat nam powie. Nie gońmy na “łeb na szyję”, zastanówmy się czego chcemy się dowiedzieć, w czym tkwi nasz problem, jakie zadać pytania. Bądźmy punktualni, szanujmy nasz czas i adwokata.

Opowiedzmy dokładnie o kłopocie, przedstawmy dokumenty. W zależności od ich ilości adwokat przejrzy je przy nas albo umówi z Państwem kolejny termin, jeżeli będzie ich bardzo dużo albo ich analiza będzie skomplikowana. Nigdy nie popełniajmy błędu pospieszania adwokata przy analizie dokumentów, bo często jeden zapisw treści zmiania postać rzeczy, potrzeba czasu i precyzji w wysnuwaniu wniosków, a o pomyłkę łatwo spiesząc się.

Adwokat przedstawi Państwu sytuację w jakiej się znajdujecie. Pamiętajcie przy tym, że nie jest rolą adwokata opowiadanie Państwu bajek, pocieszanie, klepanie po ramieniu. Empatia jest ważna, ale ważniejsze jest prawdziwe i obiektywne przedstawienie sytuacji, nie straszenie ani zbytni optymizm, realne I rzeczywiste Państwa położenie i wskazanie rozwiązań, często kilku, tak , byście sami mogli zdecydować, którą drogą iść, ale znając konsekwencje wyborów.

Porady prawne często kojarzone są z dużymi pieniędzmi, filmami czy skomplikowanymi biznesami. W rzeczywistości są dostępne dla każdej osoby prywatnej i pomagają nam rozwiązywać wiele palących i codziennych kwestii.

Co idzie za poradą? Celem porady prawnej jest przekazanie Klientowi wiedzy z zakresu prawa, która pomoże rozwiązać Jemu palący problem. Porady prawne nie są zobowiązujące a jedynie są wskazaniem, z którego możemy skorzystać lub też nie. Porady prawne mogą dotyczyć wielu aspektów prawa i życia, a także być udzielane w różnej formie. Pomoc prawna tak naprawdę dostosowana jest do konkretnego przypadku, a porady są zarówno krótkim potwierdzeniem danego pytania ale też np. dogłębną analizą danej sprawy.

Jak wybrać Kancelarię?

Poszczególni adwokaci lub kancelarie specjalizują się w konkretnej dziedzinie prawa albo też świadczą stosunkowo kompleksową pomoc prawną , jednak pamiętajmy “ kto jest od wszystkiego, jest do niczego”. Warto zorientowac się w jakim zakresie specjalizuje sie Kancelaria .Dla przykładu nasza Kancelaria Adwokacka Adwokat Dawid Jach specjalizuje się :

– w sprawach karnych, w tym karnych wykonawczych,

– w sprawach cywilnych, w tym majątkowych oraz sprawach spadkowych

– w sprawach rodzinnych oraz rozwodach.

Zajmujemy się szerokim spektrum spraw, ale jak widać nie wszystkimi, bo jest to niemożliwe. Robimy to, na czym się znamy, nic  innego.

Ile trwa porada prawna? Przeważnie trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. W jej trakcie uzyskamy wszystkie ogólne i bardziej szczegółowe informacje dotyczące naszej sprawy. Przeważnie uzyskamy je od razu na pierwszym spotkaniu, choć w niektórych przypadkach będziemy musieli dać czas adwokatowi, aby zapoznał się z danym zagadnieniem szczegółowiej, sprawdził ewentualne zmiany w literze prawa, a ostatnimi czasy następują one w zawrotnym tempie.

W trakcie spotkania możemy zapisywać odpowiedzi na pytania, robić notatki, a na samo spotkanie możemy przyjść np. z osobą towarzyszącą. Pytania możemy przesłać również wcześniej e-mailowo. Wszystkie informacje oraz propozycje które usłyszymy w trakcie spotkania, nie będą wiążące. Tylko od nas samych będzie zależało, czy skorzystamy z tych wskazówek i wykonamy konkretne czynności, czy też nie.

W czym mogą nam pomóc porady? Porady prawne mogą pomóc nam w bardzo wielu rzeczach. Przede wszystkim dzięki nim możemy dowiedzieć się konkretnych informacji o różnych elementach życia. Mogą to być dane związane z prawem karnym, cywilnym, spadkowym, rodzinnym czy kwestiami biznesowymi. Porady prawne mogą pomóc nam lepiej zrozumieć dane zagadnienie i problem, a także naszą sytuację. Dzięki otrzymaniu wiedzy będziemy mogli również podejmować decyzje bardziej świadomie i co ważniejsze skutecznie.

Dlaczego warto skorzystać z porady prawnej?

Wiedza jest wartością. Nie jest niczym szczególnym czegoś nie wiedzieć, ale lepiej to zmienić I świadomie podejmować decyzje. Porady prawne są bardzo korzystne pod wieloma względami i warto wykorzystywać je w wielu sytuacjach. Przede wszystkim na ich podstawie będziemy mogli powziąć skuteczną i trafną drogę postępowania. To spowoduje lepsze zarządzanie naszym majątkiem, decyzje będą trafniejsze, mniej emocjonalne, a życie prostsze.. Często podjęcie złych decyzji prawnych jeszcze przez wiele lat może odbijać się negatywnym echem na naszej osobie. Kwestie prawne są często bardzo zawiłymi sprawami i nawet najdrobniejsze błędy, czy niuanse potrafią skutecznie obniżyć poziom naszego życia, czy wręcz je zrujnować. Korzystając z porad prawnych, zwiększamy maksymalnie swoją szansę na wyjście z wielu niebezpiecznych sytuacji.

Kiedy z nich korzystać?

Z porad prawnych przede wszystkim warto korzystać, gdy grozi nam odpowiedzialność karna. W takiej sytuacji bardzo często pomoc prawna może diametralnie zmienić naszą sytuację i pomóc nam uniknąć takiej odpowiedzialności lub zmniejszyć jej dotkliwość.

Porady prawne będą również bardzo dobrym rozwiązaniem, jeśli borykamy się w życiu z wieloma sytuacjami, z którymi samodzielnie nie możemy sobie poradzić. Dzięki poradzie uzyskamy przydatną wiedzę i będziemy mogli podjąć lepszą decyzję. Mówiąc o konkretnych sytuacjach, porada prawna będzie dobrym posunięciem w przypadku rozwodów, adopcji, spadków, inwestycji, problemów finansowych, czy kwestii biznesowych.

Zdecydowanie zalecam odejście od zasady “ każdy zna się na wszystkim”. Jeżeli masz problem i nie jesteś pewien rozwiązania, skorzystaj z porady prawnej, najwyżej upewnisz się w swych zaopatrywaniach, a może całkowicie je zmienisz. Jeżeli masz problem udaj sie do specjalisty. Nie wybieraj miejsc przypadkowych, idź do profesjonalisty w danym zakresie, spotkaj się w Kancelarii, gdzie obowiązuje atmosfera poufności I spokoju, a wcześniej umów się na spotkanie. To tyle i aż tyle.

Powodzenia.

Adwokat Dawid Jach